Üretimlerimiz

Uzay Terazisi

Bütün gezegenlerin dönüş açıları, yönleri ve hızlarını görebileceğiniz, bütün alanlarına iç bükey kubbesel alanlar işlenerek tasarlanmış, üzerindeki gezegenlerin tamamen boyama olup, karadeliğin son fotoğrafı baz alınarak işlenmiştir.

Tartıya çıktığınızda hangi gezegende kaç kilogram ağırlığında olduğunuzu görebileceğiniz özel tasarım bir uzay tartısıdır.

MTA Şehit Cuma Dağ Müzesinde sergilenmektedir.

Planetaryum

Sabit Planetaryum

Babür Kubbe, Türkiye’deki ilk ve tek poliüretan kubbe olma özelliğine sahip, metal kubbelerdeki ek yeri belirginliğini sıfıra indiren; hafif ve malzeme garantisi 150 yıl olan, deforme olması en zor kubbe olan 6.5 metre çapında ve dış yüzeyi ay kraterli planetaryum kubbemiz Bursa Guhem Bilim Merkezinde sergilenmektedir.

Mobil Planetaryum

Uluğbey Görsel Eğitim Merkezi Planetaryumu, fisheye modeli, 1K çözünürlükte, 6 metre ve 3 metre yükseklikte, her yaş grubuna farklı eğitim ve görseller sunan mobil planetaryum sistemidir.

Kadran / Rubu Tahtası

Güneşin yüksekliğini, ekliptik eğimi ve gözlem yerinin enlemini belirleyen kadran İstanbul’un da yer aldığı 41 derece enleminde kullanılmak üzere, zamanı ve kıble yönünü belirlemek amacıyla yapılmıştır.

Takıyüddin’in Mekanik Saati

Takıyüddin’in çalışmalarında saate verdiği önem, saati astronomik bir alet olarak tanımlamasından kaynaklanmaktadır. Zamanı belirlemek bi yana, dakika ve saniye verebilen saatler tasarlamıştır.

Gök Küresi

Saka İskit Turan İmparatorluğunun yaptığı Türklerin yaptığı bilinen ilk gök küresidir. Üzerine yaklaşık 1025 yıldızın gösterildiği gök küresinde takım yıldızlarının şekilleri, her birinin merkezine kakılarak gösterilmiştir.

Ay Modeli

NASA Lunar Orbiter Uydusu tarafından çekilen 16K görüntüler referans alınarak haritalandırılan ay modelimiz 1 metre çapındadır ve her bir krater detaylı olarak işlenmiştir.

Cezeri'nin Kilitli Sandığı

Cezeri, kilit sistemleri konusunda çok çalışmış ve bir şifreli kilit geliştirmiştir. Bu sandık günümüzde kullanılan mücevher veya evrak sandığı şeklindedir. Sandık 4 ayrı gruptaki 16 harfli 12 halkanın doğru kombinasyona getirilmesiyle açılmaktadır. Bilim tarihçilerine göre tarihteki ilk kilitli sandık olmasına karşılık, 2 üzeri 48 kombinasyonla bilgisayardaki 48 bitlik şifrelemeye denk gelen 281 trilyon civarı olasılık içermesiyle hayli ilginçtir.

Usturlap/Astrolabe

Yunanca “astron(yıldız)” ile “lambanein(almak,yakalamak,ölçmek)” anlamına gelen sözcüklerin birleşimiyle “usturlap/astrolabe” olarak adlandırılmıştır.

Astronomi ölçümlerinde kullanılmış,tarihi bir ölçüm aletidir. Kullanım alanları arasında güneş, ay, gezegen ve yıldızların konumlarını belirlemek, gök cisimlerinin herhangi bir yükseltinin yüksekliğini ölçmekte yer alır. Ayrıca gündüz ve gece saatlerini belirlemek, şehirlerin enlem ve boylamlarına göre kıble yönünü tespit etmek, tablolar çıkarmak gibi bir çok amaçla kullanılan bir alettir.

Biruni'nin Ay Kutusu

Biruni’nin “Ay Kutusu” adını verdiği bu takvim, sekizli çark sistemi üzerine kurulmuş bir takvimdir. Üzerinde; Ay’ın evrelerinin geçişi, ayın hangi gününde olunduğunu, hangi mevsimde olunduğunu, Ay ve Güneş’in birbirlerine yakınlaşıp uzaklaşmalarını gösteren sabit ve hareketli mekanizmalar bulunmaktadır.